Zarys działalności
Zakład Nauczania Anestezjologii i Intensywnej Terapii pełni działalność naukową i dydaktyczną dla Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
· Świadczy usługi dydaktyczne dla studiów stacjonarnych i niestacjonarnych kierunków:
o Pielęgniarstwo
o Położnictwo
o Ratownictwo Medyczne
o Dietetyka
· Główne kierunki prowadzonej działalności badawczej związane są z anestezją regionalną i medycyną bólu.
Główne zainteresowania i profil Zakładu skupione są na dydaktyce ze szczególnym uwzględnieniem doraźnej pomocy, leczenia bólu i metod analgezji regionalnej. Pracownicy posiadają uprawnienia i certyfikaty w zakresie nauczania resuscytacji krążeniowo-odechowej oraz terapii bólu.
Zakład pełni działalność naukową i dydaktyczną dla WNoZ WUM prowadząc wykłady, seminaria i ćwiczenia dla studentów, kursy dla lekarzy i pielęgniarek. Zajęcia odbywają się dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii wykorzystując bazę naukowo-dydaktyczną warszawskich szpitali akademickich przy ul. Lindleya, Banacha, Marszałkowskiej, Działdowskiej i Karowej. Dużą zaletą tych zajęć, wysoko ocenianych przez studentów jest ich interaktywność, prowadzenie bezpośrednio w warunkach bloków operacyjnych z udziałem pacjentów oraz na wysokospecjalistycznym sprzęcie dydaktycznym będącym na wyposażeniu jednostki.
Pracownicy współpracują z wieloma ośrodkami w zakresie nauczania resuscytacji: Klinikami Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Zakładem Medycyny Ratunkowej i Zakładem Ratownictwa Medycznego.
Na podkreślenie zasługuje wieloletnia współpraca naukowa z Zakładem Neuropeptydów Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, kierowanym przez prof. hab. A.W.Lipkowskiego. Współdziałanie tych jednostek skoncentrowane jest na poznaniu procesów nocycepcji i wyjaśnieniu zjawiska rozwoju nadwrażliwości – sensytyzacji obwodowej i ośrodkowej powstającej w następstwie stymulacji bólowej oraz mechanizmów działania leków przeciwbólowych. Niezwykle cenne są wieloletnie kontakty z Department of Anesthesia, Tufts-New England Medical Center, Tufts University School of Medicine oraz z naukowcami Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskigo. Wyniki wspólnych badań nad procesami bólowymi oraz syntezą nowych związków mających właściwości przeciwbólowe zostały prezentowane podczas kongresów międzynarodowych oraz publikowane w czasopismach o prestiżowym znaczeniu przynosząc zaszczyt polskiej myśli naukowej. Uhonorowaniem współpracy było uzyskanie międzynarodowego patentu na schemat podpajeczynówkowego podawania peptydu opioidowego – bifaliny.
Pracownicy za swą aktywność i osiągnięcia wyróżniani byli nagrodami naukowymi i dydaktycznymi Rektora oraz Ministra Zdrowia. Szczególnie cennym wyróżnieniem było uzyskanie najwyższej oceny wśród studentów i uzyskanie tytułu najlepszej jednostki prowadzącej dydaktykę w roku 2005/06.