Główne kierunki prowadzonej działalności badawczej:
• Medycyna bólu – badania nad procesami powstawania bólu i nowymi metodami jego leczenia.
• Anestezja regionalna – zastosowanie technik anestezji regionalnej w leczeniu bólu ostrego i przewlekłego.
• Medycyna stanów nagłych – w szczególności zagadnienia dotyczące rzadkich urazów i schorzeń nagłych oraz zaburzeń krzepnięcia.
• Dostępy naczyniowe - zastosowanie krótko- i średnioterminowych dostępów naczyniowych z wykorzystaniem ultrasonografii, w szczególności w trudnym dostępie dożylnym
Dla działalności Zakładu Nauczania Anestezjologii i Intensywnej Terapii niezwykle cenne są wieloletnie kontakty z Departament of Anesthesia, Tufts- New England Medical Center, Tufts University School of Medicine oraz z naukowcami Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki wspólnych badań nad procesami bólowymi oraz syntezą nowych związków mających właściwości przeciwbólowe prezentowano podczas kongresów międzynarodowych.
Dr Maciej Latos w ramach programu Erasmus+ dwukrotnie prowadził seminaria i warsztaty praktyczne z zakresu ultrasonografii w dostępach naczyniowych w University of Cadiz i Hospital Universitario Puerta del Mar w Hiszpanii (2024).
Zakład współpracował z Zakładem Podstaw Pielęgniarstwa podczas I Międzynarodowej Olimpiaday Wiedzy i Umiejętności w dziedzinie Pielęgniarstwo Stylu Życia w Chorobach Cywilizacyjnych w 2024 roku.